عنوان کامل پایان نامه :

 راهکارهای توسعه گردشگری درمانی در مشهد مقدس

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

تاریخچه گردشگری درمانی

گردشگری درمانی از دیرباز وجود داشته می باشد، بعضی مانند هال عقیده دارند که این پدیده از زمان یونان و رم باستان در اروپا وجود داشته و بعد به نقاط دیگر دنیا گسترش پیدا کرده می باشد. در دوران باستان افرادی که دچار بیماریهای تنفسی یا رماتیسمی بوده اند که بعضی از مناطق آب و هوایی خاص در بهبودشان تاثیر داشته به آن نقاط سفر می کردند.(هراهشه،2002) کلمه Spa (اسپا) که به احتمال زیاد از ریشه لاتین espa  به معنای «چشمه» گرفته شده به مناطق دارای آبهای معدنی و  گرم که پذیرای گردشگران برای استراحت و درمان بوده می باشد، به کار می رود. این گردشگران برای آب تنی در آبهای گرم، نوشیدن آب چشمه های معدنی و یا ماندن در لجن های طبی به اسپاها مراجعه می کنند.(ضرغام،1379) بعضی دیگر آن را از دوران نوسنگی و عصر برنز می دانند. در قرن 16 پونس دی لئون مفهوم جدیدی را برای دنیا به ارمغان آورد، هنگامی که او در جستجوی چشمه جوانی به ایالت فلوریدا سفر نمود. در سده 1700 و 1800 بهره گیری از آب گرم در شهرهای آب گرم مانند بادن در هر دو طرف اقیانوس اطلس شناخته شده بود.(منظم،1388)

در ایران شواهد فراوانی از اهمیت آب های معدنی و گرم نزد ایرانیان هست. به ویژه دسته بندیهای ابوعلی سینا که این مناطق را به «آسایشگاه های معنوی، چشمه های درمانی و آب های گرم» تقسیم کرده و نحوه بهره گیری از هر دسته را مورد مطالعه قرار داده می باشد، نشان از اهمیت علمی اینگونه مناطق نزد ایرانیان دارد. پیش از آن نیز یادگارهای باقی مانده در شهر نیشابور نشان دهنده نظام کانال کشی سنگی برای انتقال چشمه های معدنی به نزدیکی معبد آناهیتا می باشد. این وضعیت یادآور جایگاه چشمه قدیمی مرانو در ایتالیاست که از قدمتی پنج هزارساله برخوردار می باشد.چشمه های معدنی نواحی گوناگون ایران دارای بیش از 30 عنصر معدنی از قبیل منیزیم، پتاسیم، سولفور، کلسیم و…. هستند و بعضی از آنها از خواص رادیو اکتیویته برخوردارند.(ضرغام،1379)

از دیرباز ساکنین کشورهای همسایه، به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس برای برخورداری از خدمات پزشکی به ایران سفر می کردند، اما اینکه پیشینه دقیق این سفرها از چه زمانی بوده می باشد، اطلاعات جزیی در دست نیست. به دلیل نزدیکی فرهنگی و ارتباطات قومی و گاه فامیلی عمده این بیماران برای درمان به استانهای فارس ، آذربایجان و خراسان مراجعه می کردند. علت های مختلفی برای این امر هست مانند قیمت های مناسب و ارزان تر، کیفیت بالای درمان در ایران نسبت به کشورهای منطقه، نبود بعضی خدمات مانند درمان نازایی، پیوند اعضا به ویژه پیوند کلیه، حلزون گوش، قرنیه و … همچنین علاوه بر بازدیدهای فامیلی، از حمایتهای اقوام خود در حین درمان نیز برخوردار بودند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف اصلی پژوهش ارایه راهکار جهت توسعه گردشگری درمانی در شهر مشهد می باشد که لازمه آن شناخت و مطالعه وضع موجود گردشگری درمانی این شهر می باشد.

بدین ترتیب اهداف فرعی پژوهش شامل:

  • شناخت و معرفی گردشگری درمانی
  • شناخت ظرفیت های گردشگری و درمانی مشهد مقدس
  • مطالعه وضعیت موجود گردشگری درمانی مشهد مقدس

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه