عنوان کامل پایان نامه :

 راهکارهای توسعه گردشگری درمانی در مشهد مقدس

قسمتی از متن پایان نامه :

گردشگر بین المللی : مسافرت بین کشورها با اهداف مختلف به عنوان گردشگر که می توانددارای اقسام ذیل باشد :

  • توقف طولانی : سفرهایی که شامل مسافرتهای طولانی(بیش از 1000 مایل) بین قاره ها باشد.
  • توقف کوتاه : مسافرت بین کشورها که مسافت کوتاهتری یا زمان مسافرت کمتر باشد(250 تا 1000 مایل).
  • وارد شونده : دیدار از کشوری به عنوان غیر مقیم(واردات ارز خارجی)
  • خارج شونده : دیدار از کشوری به عنوان مقیم یک کشور(صادرات ارز به کشورهای دیگر)

 

 

2-2-3 انواع گردشگری

گردشگری انواع مختلفی دارد و شناخت انواع گردشگری برای برنامه‌ریزی در عرصه گردشگری اهمیت اساسی دارد. زیرا که تقاضاها و خدمات مورد نیاز گردشگران مختلف یکسان نیست؛ برای مثال گردشگرانی که به قصد دیدار اقوام و دوستان مسافرت می‌کنند معمولاً به هتل و حتی رستوران بیرون از منزل نیاز ندارند، اما از سایر امکانات و تسهیلات بهره گیری می‌کنند. پیش روی، برای گردشگرانی که به قصد تجارت سفر می‌کنند، ممکن می باشد امکاناتی همچون هتل و تسهیلات اقامتی اهمیت زیادی داشته باشد و از طرفی علاقه‌ای به بازارهای محل نداشته باشند. همچنین احتمال دارد گردشگر روستایی (rural tourist) هیچ تمایلی به خدمات شهری نداشته باشد و تمام مدت سفر خود را در روستا اقامت نماید. بر این اساس تاکنون صاحب‌نظران و سازمان‌های بین‌المللی با در نظر داشتن معیارهای مختلف، دسته‌بندی‌های متعددی از گردشگری، ارائه کرده‌اند.

گردشگری انبوه عبارت می باشد از گردشگری معمولی که در سطح گسترده در سراسر جهان هست. گردشگری جایگزین نوعی از گردشگری می باشد که در واکنش به توسعه عنان گسیخته گردشگری انبوه در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ مطرح شده و هدف آن به کارگیری شیوه‌های جدید در گردشگری به جای روش‌های مخرب گردشگری می باشد.(کاظمی،۱۳۸۵) در یک تقسیم‌بندی دیگر، گردشگری به سه نوع فرهنگی، طبیعت‌گرای و ماجراجویانه تقسیم شده می باشد که به گونه مختصر از آن به عنوان گردشگری Adventure Culture Ecotourism(ACE) یاد می گردد. (فنل، ۲۰۰۳)

انواع دیگر گردشگری در حال افزایش می باشد نظیر گردشگری فضایی، گردشگری الکترونیکی و اینترنتی که در سال‌های اخیر آغاز شده می باشد. در گردشگری‌های امروزی مسافران قصد دارند از دنیای مادی فاصله گرفته و به مفهوم عمیق و معنوی‌تری از زندگی دست یابند.(چاک‌وای، ۱۳۸۵)

با در نظر داشتن نوع نظام حکومتی، مقررات و اعتقادات جامعه ایران امکان انواع گردشگری که به قصد تفریح و سرگرمی رواج دارد فراهم نمی‌باشد و یا بسیار محدود می باشد. لذا جذب گردشگرانی که با انگیزه‌های فرهنگی، آشنایی با آداب و رسوم جوامع روستایی و اقوام، بازدید از آثار تاریخی، همچنین طبیعت‌گردی، دریافت خدمات درمانی و انجام فعالیت‌های ورزشی اقدام به سفرمی‌کنند، میسر می‌باشد. پس ایران برنامه‌های عمده خود را در این نوع گردشگران می‌تواند متمرکز کند.خاطر نشان می گردد در ایران انواعی از گردشگری رواج دارد که در دیگر کشورهاکمتر دیده می گردد مانند گردشگری آثار جنگ، گردشگری زیارتی و مذهبی.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

هدف اصلی پژوهش ارایه راهکار جهت توسعه گردشگری درمانی در شهر مشهد می باشد که لازمه آن شناخت و مطالعه وضع موجود گردشگری درمانی این شهر می باشد.

بدین ترتیب اهداف فرعی پژوهش شامل:

  • شناخت و معرفی گردشگری درمانی
  • شناخت ظرفیت های گردشگری و درمانی مشهد مقدس
  • مطالعه وضعیت موجود گردشگری درمانی مشهد مقدس

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه